Terapia nerwicy lękowej w poradni psychologicznej Spokój w Głowie rozpoczyna się od razu po zdiagnozowaniu choroby. Terapia bazuje głównie na terapii poznawczo – behawioralnej, co pozwoli choremu rozumieć, jakie procesy myślowe będą leżały u podstaw lub potęgują odczuwany u niego strach. Wtedy można świadomie unikać stresowych okoliczności i w głównej mierze bardziej świadomie podchodzić do zwalczenia schorzenia u siebie. Jeżeli dochodzi do zaburzeń sensorycznych, to chory wraz z psychoterapeutą konfrontowany jest z sytuacją powodującą strach przez długi czas i wyjątkowo mocno.
W pierwszej kolejności odczuwa on strach jako bardzo wyraźny, aczkolwiek z biegiem czasu dostrzeże, że lęk taki ustąpi. W czasie psychoterapii dostarczane są rozwiązania do poradzenia sobie z schorzeniem, jak i poszukiwane są jego powody. To pozwala poradzić sobie z kłopotem z miejsca bazowego. Dużo pacjentów zwraca się do psychologa o wsparcie dopiero po wielu latach choroby. Zwykle wcześniej poszukują oni wsparcia u lekarzy pierwszego kontaktu, mając na uwadze to, iż u podstawy jest choroba fizyczna.
Z tego powodu tak istotne jest to, żeby zaburzenie nerwicowe zostało szybko rozpoznane, bo to wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia. Nerwica mająca charakter lękowy jest nad wyraz uciążliwym zaburzeniem. Odczucie niepokoju odnosi się do sytuacji mających miejsce na co dzień, a natrętne myśli najczęściej nie przynoszą uspokojenia. U pacjenta mogą pojawiać się trudności z funkcjonowaniem poszczególnych układów w organizmie a także objawy psychosomatyczne.
Leczenie ma wobec tego za zadanie poprawę komfortu w życiu u pacjenta. Bardzo często leczeni są pacjenci którzy zmagają się z bruksizmem. Zaburzenie to spotyka większą część populacji, wobec czego istotne jest, żeby poznawać powód bruksizmu i uświadomić sobie, że jest ona powiązana z odczuwaniem stresu. To daje dobre rezultaty.