Czy warto zainwestować w maszynę do cięcia styropianu

Ze styropianu bardzo powszechnie korzysta branża wykończeniowa i budowlana. Ten popularny materiał bardzo dobrze się sprawdza na przykład do ociepleń różnych budynków, z tego też powodu jest on bardzo często w takiej postaci wykorzystywany. Przeważnie dostępny jest w płytach o wymiarach 50 na 100 centymetrów, i grubości od paru milimetrów do kilkunastu centymetrów. Żeby dobrze ułożyć styropian na ścianach, niejednokrotnie pojawia się potrzeba jego docięcia. Oczywiście można to wykonać piłką albo noże, lecz przede wszystkim powstałe krawędzie raczej równe nie będą, a za tym trzeba się liczyć z jakimiś zanieczyszczeniami.

Z tego też powodu w każdej firmie zajmującej się realizacją tego typu prac z pewnością przyda się maszyna do cięcia styropianu. Takie maszyny do drogich nie należą, a znacząco pozwalają przyspieszyć tempo prac oraz poprawić ich dokładność. Zasada działania takich maszyn jest ogromnie prosta. Cięcie styroduru jest realizowane drutem nagrzanym do odpowiedniej temperatury.

Dzięki temu docinane krawędzie są bardzo równe i się nie strzępią, a poza tym podczas pracy nie powstają żadne niepotrzebne odpady. Drut oporowy jest podłączany do specjalnego zasilacza, przeważnie o mocy od 150W do 250W. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również szybkość i wygoda pracy. Samo cięcie przebiega bardzo sprawnie, dużo szybciej niż przy pomocy noża czy piłki. Poza tym porządna gilotyna do cięcia styropianu będzie miała jeszcze parę ciekawych funkcjonalności, które sprawdzają się dobrze w niestandardowych przypadkach.

Jedną z nich jest możliwość zmniejszenia grubości styropianu, czyli wykonywania dwóch cieńszych płyt z jednej grubej. W takiej sytuacji drut zostaje unieruchomiony na odpowiednim poziomie, a następnie operator przecina arkusz styropianu na dwie części. W wielu przypadkach może się też przydać opcja wycinania różnych kształtów, a z kolei to możliwe będzie przez ustawienie drutu oporowego pionowo. Mając na uwadze zalety, które zostały wymienione zakup takiej maszyny powinien stać się jedną z pierwszych decyzji przy każdej firmie, która będzie pracowała ze styropianem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like