Skuteczna naprawa płyty głównej w laptopie – czy jest możliwa

Zepsuty laptop dla wielu osób jest dużym utrudnieniem, ponieważ nie mogą oni wtedy na nim pracować. Dodatkowo liczyć się trzeba z pewnymi wydatkami, wiążącymi się albo z naprawą, albo z kupieniem sprawnego sprzętu. Niejednokrotnie przyczyną awarii są różne usterki na głównych płytach. Przy niektórych modelach wiadomo wręcz, co psuje się najczęściej, jeśli projektanci zrobili pewne błędy przy projektowaniu. Jeżeli rzeczywiście zdarzy się coś takiego, to należy zastanowić się dobrze co robić. W wielu przypadkach bowiem skuteczne naprawienie takiej płyty jak najbardziej będzie możliwe, ale nie zawsze to się będzie opłacało. To ma miejsce na przykład jeśli uszkodzeniu ulegnie układ graficzny.

Bez żadnego problemu takie układy można znaleźć w sprzedaży, lecz koszt ich może sięgać kilkuset złotych, a przecież jeszcze trzeba do tego dołożyć robociznę. A za podobną kwotę kupić można porównywalny, używany sprzęt, i nie bawić się w żadne naprawy. Ale sporo usterek, związanych na przykład z układem zasilania, da się naprawić dużo taniej, i wówczas faktycznie warto zdecydować się na coś takiego. Ale bez zdiagnozowania trudno będzie określić koszty naprawy, a ta możliwa będzie jedynie po dostarczeniu sprzętu do serwisu. Przeważnie taka diagnoza polegać będzie na rozmontowaniu laptopa i sprawdzeniu napięć w poszczególnych charakterystycznych miejscach.

Dlatego też serwisanci często korzystają ze schematów płyt głównych poszczególnych producentów, które można na przykład znaleźć w sieci. Starczy w wyszukiwarce wpisać słowa boardview asus, a później przejrzeć otrzymane wyniki. Jeśli uszkodzenie zostanie namierzone i właściciel laptopa zdecyduje się na naprawę, to trzeba ją będzie jeszcze dobrze zrobić. Główne płyty są skomplikowanymi elementami, i wymagają dużej dokładności i precyzji, lecz również i doświadczenia osoby, jaka to wszystko będzie robić. Dlatego też do takich napraw potrzebne będą specjalistyczne urządzenia, zwykła lutownica i odsysacz raczej nie wystarczą.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like