Energetyczne świadectwo – kto powinien się postarać o jego zrobienie

Jakiś czas temu nastąpiły zmiany w przepisach związanych ze świadectwami energetycznymi. Jeszcze niedawno objęte nimi były wyłącznie budynki wybudowane po 2009 roku, ale obecnie ten obowiązek przeszedł na wszystkie. W przypadku starszych obiektów nie trzeba ich robić od razu, za to są konieczne w przypadku sprzedaży czy wynajmu. Wówczas kopia tego dokumentu musi zostać przekazana nowemu najemcy albo kupującemu. Lecz i tutaj planowane są zmiany, niewykluczone że za jakiś czas trzeba będzie ono wymagane dla każdego bez wyjątku, nawet takiego który nie jest sprzedawany czy wynajmowany.

Samo Świadectwo energetyczne Siedlce jest dokumentem, który zawiera przede wszystkim informacje o zapotrzebowaniu nieruchomości na różną energię. To zapotrzebowanie przede wszystkim dotyczy ogrzewania i chłodzenia, ale też podgrzewania wody czy wentylacji. W takim dokumencie zawarte być muszą informacje o rodzaju i przeznaczeniu budynku, roku w którym został oddany do użytku a także powierzchni ogrzewanej i całkowitej.

Do wyznaczenia energetycznej charakterystyki budynku brane są też pod uwagę wskaźniki związane z zapotrzebowaniem na energię. Obowiązek posiadania tych dokumentów z jednej strony daje informację na temat tego, jakich wydatków możnasię spodziewać przy ich użytkowaniu, a z drugiej skłania inwestorów do szukania rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na energię. Takie Świadectwa energetyczne Siedlce nie są zbyt trudne do otrzymania, bowiem ich wykonywaniem zajmują się liczni specjaliści.

Liczyć się jednak trzeba z pewnymi wydatkami, które w dużym stopniu zależą od typu budynku oraz jego lokalizacji. Ceny zaczynają się od trzystu złotych za zbadanie niewielkiego mieszkania do blisko tysięcy za budynki wielorodzinne. Jednak jest to nieduży wydatek w stosunku do grzywny, jaka może zostać nałożona nakładana na osoby nie posiadające tego dokumentu. Taka grzywna wynieść może nawet do 5 tysięcy, i obejmuje także wystawianie świadectw w oparciu o nieprawdziwe dane. Świadectwa wystawiane są na okres dziesięciu lat, jaki może zostać skrócony w przypadku jakiś większych prac.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like