Jakie zalety mają maty bentonitowe

Odpowiednie zabezpieczenie obiektów przemysłowych oraz budynków przed działaniem wilgoci jest ogromnie ważne dla ich ogólne żywotności. Stosowane są w tym celu różne metody, jedne mniej a inne bardziej skuteczne. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się bentonitowe maty, które jak pokazuje praktyka sprawdzają się bardzo dobrze w tego typu zastosowaniach. Maty tego typu wytwarza się przeważnie z trzech oddzielnych warstw. Dwie zewnętrzne to geotkanina z obniżoną przepuszczalnością, a między nimi jest umieszczana warstwa bentonitu. Bentonit to bardzo specyficzny materiał, który po kontakcie z wilgocią znacznie pęcznieje, zwiększając tym samym objętość i uszczelniając jednocześnie konstrukcję.

Tego typu powłoka nie jest przepuszczalna dla wody, przed co konstrukcja obiektu jest bardzo dobrze chroniona. Przy produkowaniu takich mat wykorzystuje się między innymi metodę igłowania, która gwarantuje odpowiednie zespolenie i zapobiega przemieszczaniu się bentonitu. Geotkaniny również posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe, przez co podczas normalnego użytkowania nie powinny ulegać mechanicznym uszkodzeniom. Jeżeli okaże się to potrzebne, to niektórzy producenci stosują dodatkowe polimerowe powłoki, które mają zwiększoną wytrzymałość. Dużą zaletą tego typu jest różnorodność zastosowania. Sprawdzają się one bardzo dobrze do izolacji części budynków pod ziemią, takich jak na przykład garaże podziemne, piwnice czy tunele. Niejednokrotnie także się je stosuje jako uszczelnienia do zbiorników retencyjnych, stawów czy przeciwpowodziowych wałów.

Można je stosować w wielu różnych warunkach, nawet w przypadku silnego deszczu czy mrozu. Istotne jest jedynie to, aby proces kładzenia został w odpowiedni sposób wykonany, wytwórcy podają tutaj dokładne wytyczne, jak ma to być robione. Osoby interesujące się bardziej tym tematem w podać w wyszukiwarce hasło geosynthetics i zaznajomić się z wyświetlonymi wynikami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like