Jak rozliczyć prawidłowo podatki jeśli było się zatrudnionym w Holandii

Holandia jest jednym z najbardziej popularnych krajów, do którego jeżdżą pracować Polacy. Jest do niej szybki i łatwy dojazd, a wysoki poziom zarobków sprawia, że często tam jadą całe rodziny. Lecz jeżeli jest się zatrudnionym tam legalnie, to pamiętać należy o tym, aby rozliczyć się odpowiednio w obu urzędach skarbowych, to znaczy polskim i holenderskim. Nasze przepisy podatkowe działają bowiem w taki sposób, że w większości przypadków rozliczenie jest podwójne. Przede wszystkim to dotyczy które posiadają rezydencję w Polsce.

Pod takim hasłem ukryte jest przebywanie na terenie naszego kraju przynajmniej 183 dni na rok, albo posiadanie tutaj centrum interesów osobistych. O tej ostatniej kwestii wielu pracowników zapomina, bo im się wydaje że skoro pracują w Holandii przez większość czasu, to ich to nie będzie obowiązywało. Tak więc widać od razu że rozliczenia podatku holandia to wcale nie jest prosta i szybka sprawa, i trzeba orientować się w tym wszystkim odpowiednio aby nie narobić jakiś błędów. Z reguły powinno to wyglądać tak, że w pierwszej kolejności zatrudniony będzie się rozliczał w urzędzie skarbowym w Holandii, później w naszym, a na koniec może wystąpić o ewentualny zwrot podatku.

Tak więc jeżeli się należy to holenderski podatek będzie zwrócony, lecz może to trwać nawet rok czasu. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, to wszystkimi sprawami zająć się może samodzielnie, chociaż trzeba powiedzieć od razu, że wymaga to zdobycia pewnej wiedzy. Inną możliwością będzie jakieś dobre biuro rachunkowe holandia, które zajmie się wszystkim. Wystarczy dostarczyć do niego komplet dokumentów otrzymanych od holenderskiego pracodawcy, żeby mieć wszystko policzone.

Dużym plusem współpracy z biurem księgowym jest to, że jego pracownicy doskonale znają wszystkie niuanse przepisów, i mogą znaleźć najlepsze rozwiązanie. W praktyce zatrudnienie biura opłaca się też finansowo, jeżeli się spojrzy na księgowy holandia cennik, to aż tak dużo do zapłacenia nie będzie, a odpadnie mnóstwo pracy podczas wypełniania dokumentów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like