Wadowice – miejsce dla aktywnych

Jeśli nie lubimy siedzieć bezczynnie, nawet podczas letniego wypoczynku bądź zasłużonego urlopu, z pewnością poszukujemy ciekawych sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Warto wybrać się do rodzinnego miasta Jana Pawła II, czyli do Wadowic. Tam rzeczywiście nie brakuje możliwości jeśli chodzi o spacery lub trasy rowerowe. Zatem nie czekajmy zbyt długo, tylko jak najszybciej rezerwujmy noclegi w Wadowicach. W końcu nie ma co ukrywać, że baza noclegowa jest tutaj bardzo rozchwytywana.

Zacznijmy od tego, że z samych Wadowic oficjalnie wychodzą cztery szlaki. Pierwszy z nich – im. Czesława Panczakiewicza, prowadzi przez wspaniałą przełęcz dokładnie o tej samej nazwie. Przełęcz prowadzi przez Beskid Mały, co pozwala na zobaczenie piękna tutejszego pasma. Ostatecznie szlak doprowadzi nas do Tarnawej Góry. Wbrew pozorom, nie jest to żadne wzniesienie, ale wioska położona w gminie Zembrzyce. Po drodze będziemy mijać jeszcze ciekawe miejsca, takie jak Przełęcz pod Gancarzem, dochodząc także między innymi do schroniska PTTK.

Drugi szlak o kolorze czarnym, co jednocześnie wzbudza w nas pewien respekt, prowadzi do samego Żaru. Wybierając się nim po drodze miniemy między innymi Gorzeń Górny, jak i Jaraszowicką Górę. Jaraszowicka Góra wznosi się na wysokości 541 metrów nad poziomem morza.

Kolejny szlak prowadzi na Kalwarię Zebrzydowską. To właśnie tutaj znajduje sanktuarium pasyjno-maryjne, które warto zobaczyć. Aby udać się w tym kierunku należy wybrać się na Tomice, a następnie na Babicę oraz Wysoką.

Jeśli wybierzemy się na Tomice, ale następnie odbijemy na Woźniki oraz Grodzisko, to miejscem docelowym okaże się Zator. Jest to niewielkie miasteczko, ale za to wyróżniające się fantastyczną architekturą, którą po prostu warto zobaczyć.

Jak widać szlaków pieszych tu nie brakuje. Jeśli ktoś ma dużo siły w nogach, może spróbować przemierzyć te pagórkowate trasy swoim rowerem. Ale na pewno zadanie będzie zaliczać się do jednych z trudniejszych, jednak godnych realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *