Szlak żółty z Wetliny do Zatwarnicy

Wetlina to wioska leżąca przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych miejscowości letniskowych w Bieszczadach. Nic dziwnego, bowiem to stąd najłatwiej dostać się na słynne bieszczadzkie połoniny, stąd wychodzi wiele przepięknych szlaków, tutaj znajduje się bogata infrastruktura turystyczna, którą tworzą lokale gastronomiczne oraz obiekty noclegowe w Wetlinie, jak np.: Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe, liczne pensjonaty, pokoje gościnne, kwatery prywatne, domki całoroczne i letniskowe (https://meteor-turystyka.pl).

Turyści odwiedzający Wetlinę, czynią z niej najczęściej bazę wypadową, na liczne szlaki turystyczne. Bardzo piękną trasą prowadzi szlak żółty z Rabiej Skały do Zatwarnicy. Pierwszy raz szlak ten oznakowano w latach 70. ubiegłego roku. Kończył się on wtedy na Przełęczy Orłowicza. W roku 1986 przedłużono go o Rabią Skałę, a 4 lata później, oznakowano go na odcinku od Suche Rzeki do południowego stoku Połoniny Wetlińskiej, a także od szczytu Jawornik do szczytu Rabiej Skały. Na jednodniową wycieczkę doskonale nadaje się odcinek z Wetliny do Zatwarnicy.

Początek szlaku znajduje się w Starym Siole (Wetlina) na wprost punktu informacji turystycznej. Szlak rozpoczyna się drogą gruntową prowadzącym przez łąkę, następnie wkracza się na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego (należy uiścić opłatę). Tutaj trasa wiedzie przez piękny bukowy las, powolutku w górę. W ten sposób, po około 1,5 godziny, docieramy do Przełęczy Orłowicza położonej na wysokości 1075 m n.p.m. Imię swoje przełęcz zawdzięcza Mieczysławowi Orłowiczowi, znanemu polskiemu krajoznawcy i propagatorowi turystyki. Przełęcz to nic innego jak szerokie siodło, które oddziela Szare Berdo od Smereka. Następnie dolina rzeki, która nazywa się Rzeka, idziemy w stronę Suchych Rzek i dalej do Zatwarnicy. Ten odcinek powinien nam zająć około 2 godziny. Powrót do Wetliny ułatwiają kursujące z Zatwarnicy busy lub autobusy PKS.

2 thoughts on “Szlak żółty z Wetliny do Zatwarnicy

  1. Każda miejscowość w Bieszczadach jest warta uwagi. W tym regionie panuje po prostu niesamowity klimat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *