Latarnia morska w Niechorzu

Przyjeżdżając do popularnych nadmorskich miejscowości, w których są latarnie morskie, każdy z turystów stawia sobie za cel ich zwiedzanie. Jest to swego rodzaju obowiązkowy punkt zwiedzania. Być w okolicy latarni i nie wejść na jej szczyt widokowy, aby podziwiać panoramę okolicy? Wielu miłośników tych nadmorskich budowli organizuje sobie wycieczkę szlakami polskich latarni morskich. Na polskim wybrzeżu jest 15 udostępnionych dla zwiedzających latarni morskich. Jedne są najwyższymi budowlami (latarnia w Świnoujściu to 65 metrowa konstrukcja, jest w pierwszej 20tce najwyższych latarni na świcie), inne są charakterystyczne ze względu na sposób budowy, jak latarnia Stilo.

Na trasie zwiedzania polskich latarni nie można zapomnieć o Niechorzu. Stoi tam 45 metrowa budowla wzniesiona z cegły. Tutejsza wieża została wybudowana na wysokim klifie, dlatego światło latarni rozbłyska na wysokości ponad 60 metrów. Obiekt został wybudowany w 1866 roku. U podstawy jest to prostokątny gmach, natomiast sama wieża ma kształt ośmiokąta. Taras widokowy, z którego można podziwiać całą okolicę Niechorza i gminy Rywal jest położony na wysokości 37 metrów. Aby wejść na platformę widokową trzeba jednak pokonać 200 schodów. Rozpoznawalną w całej okolicy latarnię zdobi dach w kształcie kopuły. To co obecnie podziwiają turyści przyjeżdżający do Niechorza to odbudowana w 1948 roku latarnia. W czasie wojny bowiem w latarnię uderzył pocisk artyleryjski. Dodatkowo jeszcze w roku 1999 przeprowadzono remont generalny. W ostatnich latach wyremontowano budynki przylegające do latarni, tak aby dziś cala okolica mogła być wizytówką Niechorza. Co ciekawe tutejsza latarnia morska jest uwieczniona na znaczku. Ciekawostką jest również to, że pierwotnie latarnia była opalana olejem rzepakowym. Aby obiekt mógł funkcjonować zużywano 1,5 tony tego paliwa. Dziś na szczycie latarni rozbłyska żarówka o mocy 1000 W.

Niechorze to doskonałe miejsce nie tylko na wycieczkę w celu zwiedzania tutejszej latarni morskiej. To idealne miejsce na letni urlop. Tutejsza baza noclegowa i infrastruktura zapewnią udany wypoczynek wszystkim turystom. Nietrudno tu o komfortowe noclegi. Niechorze to bardzo popularna miejscowość turystyczna w gminie Rewal. Turyści znajdą tu zarówno pensjonaty, domki letniskowe, prywatne kwatery jak i pola biwakowe. W większości kwater można znaleźć pokój z widokiem na latarnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *