Kościoły w Mrągowie

Mrągowo, to miasto o niewątpliwie bogatej historii. Warto się w nią zagłębić, pomoże to bowiem zrozumieć nie tylko dzieje tego regionu, ale i poznać cząstkę historii Polski. W związku z tym, że korzenie miasta sięgają być może nawet wieku trzynastego, nie brakuje tutaj wszechobecnych zabytków architektonicznych. Jednymi z najpiękniejszych z nich są z pewnością tutejsze obiekty sakralne. Miłośnicy turystyki poznawczej oraz wycieczek przynoszących głównie wiedzę na temat danych miejsc, z pewnością docenią tętniącego w tych obiektach ducha historii.

W tym warmińsko – mazurskim mieście warto zatrzymać się na kilka dni ( info : noclegi Mikołajki), aby poznać tutejszą kulturę, ludzi i posłuchać opowieści o historii miasta. Nietrudno tutaj o noclegi, Mrągowo bowiem chętnie przyjmie każdego, kto zechce to miasto zwiedzić i poznać a tutejsza baza noclegowa zaspokoi potrzeby nawet tych wybrednych lokatorów.

Pierwszym z kościołów, do którego warto się udać nie tylko na mszę święta, ale również po to aby obejrzeć przepiękną, pochodzącą z dziewiętnastego wieku budowlę, jest Kościół Ewangelicki pw. Św Wojciecha. Budowa kościoła co prawda została rozpoczęta już w roku 1860, a prace na placu budowy przebiegały bardzo szybko. Jednakże kilkukrotne przebudowy sprawiły, iż ostatecznie w postaci w jakiej dzisiaj możemy oglądać kościół, zostały ukończone w roku 1892. Kościół posiada imponujący neogotycki charakter a budulcem tworzącym całość była czerwona cegła. Wnętrze natomiast jest wyposażone w oryginalne, pochodzące jeszcze z początkowych prac nad powstaniem kościoła elementy wystroju, takie jak obrazy czy ołtarze.

Zwiedzając kościoły Mrągowa nie sposób pominąć powstałego w osiemnastym wieku kościoła ewangelickiego. Powstał on na podwalinach strawionego nękającymi Mrągowo pożarami poprzedniego, pochodzącego z piętnastego wieku kościoła drewnianego. Nowy kościół był już o wiele bezpieczniejszy, bowiem jego murowana fasada nie była tak podatna na uszkodzenia, jak drewniane ściany jego poprzednika. Za najstarszą część tego kościoła uważa się wieżę, pochodzi ona bowiem z samych początków osiemnastego wieku. Wnętrze obfituje w obiekty zabytkowe. W Mrągowie znajduje się również Cerkiew Prawosławna, która wybudowana została pod koniec dziewiętnastego wieku jako synagoga, lecz w czasie drugiej wojny doszczętnie ją zdewastowali hitlerowcy. Późniejsze przebudowy przystosowały ją do obrzędów liturgii prawosławnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *