Historia powstania wsi Biały Dunajec

Biały Dunajec to wieś podhalańska leżąca pomiędzy Krakowem, a Zakopanem, to właśnie m.in. przez nią biegnie słynna (niestety głównie z gigantycznych korków) Zakopianka. Wieś aktualnie mam charakter wypoczynkowy, choć w momencie powstania była to wieś typowo rolnicza. W ogóle historia Białego Dunajca jest bardzo ciekawa i warto ją w skrócie przytoczyć.

Początki Białego Dunajca sięgają XVI wieku, w roku 1564 na jej terenie znajdowało się 6 gospodarstw. Ale dopiero w roku 1579 nastąpiła prawna lokacja wsi na prawie niemieckim. Sołtysem wsi został Jędrzej Pawlik, którego to potomkowie brali żywy udział w historycznych wydarzeniach w Polsce, a dzięki swym osiągnięciom na tym polu zostali docenieni i w nagrodę otrzymali nazwisko Pawlikowski. W wieku XVII wieś przeżywała rozkwit, jej teren powiększył się i dotarł nawet do wierzchołków Tatr. Głównie wynikało to z potrzeby posiadania coraz większych przestrzeni do wypasu owiec, które to zajęcie było głównym źródłem utrzymania mieszkańców Białego Dunajca. Dopiero początek XX wieku przyniósł niewielkie zmiany w tym zakresie. Do wsi zaczęli przyjeżdżać letnicy, spragnieni pięknych górskich widoków. To wtedy niektórzy gospodarze zaczęli wynajmować pokoje przybyłym gościom i wtedy rozpoczęła się rozbudowa bazy pokoi, pensjonatów i noclegów w Białym Dunajcu. Warty odnotowania jest fakt, że wśród gości przybywających do Białego Dunajca, znajdował się tak Włodzimierz Lenin, który w latach 1913-14 wynajmował kwaterę w pensjonacie należącym do pani Teresy Skupień.

Aktualnie Biały Dunajec jest jedną z lepiej znanych miejscowości wypoczynkowych na Podhalu. Oferuje ona nie tylko czyste powietrze, piękne widoki i smaczną kuchnię, ale także możliwość kąpieli w Termach Podhalańskich, które zostały wybudowane na pograniczu Białego Dunajca i Szaflar. Ponadto we wsi działają wyciągi narciarskie, a w jej pobliżu biegną liczne szlaki turystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *